S kvalitním vybavením vám boj se sněhem uteče rychleji než jarní tání

čtvrtek, 12. října 2017 — Už se těšíte, až se kolem domu budete brodit bílými závějemi a okna vám zasype čerstvě napadaný sníh? Sněhová nadílka jako z pohlednice od Josefa Lady, tak si mnozí z nás představují ideální zimu. Někteří z nás zase sní o tom, jak z kůlny vyndají pořádné nářadí a se sněhem zatočí dřív, než jim přeroste přes hlavu. Pokud zimní výbavu teprve sháníte, je nejvyšší čas se po něčem poohlédnout. Nezapomeňte při tom na to, že s kvalitním vybavením vám práce uteče rychleji než jarní tání.  

Čím dřív, tím líp

Čím dříve se do odklízení pustíte, tím dřív budete mít hotovo a tím snadnější práci budete mít. Čerstvý sníh je totiž mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. Starší sníh navíc často průběžně roztává a zase zamrzá, a vznikají tak pevné a těžké kusy. Ne každý však má možnost pustit se do každodenního čištění cesty, zvlášť když musí odklízet sníh i na chatách a chalupách. Pokud odklízíte nepoddajné nánosy sněhu staré několik dní, nezačínejte s prací v brzkých hodinách. Po ránu jsou chodníky zamrzlé nejvíce, a odstraňování ledu a sněhu je tak ještě náročnější. Počkejte si na první paprsky slunce, než nadílka lehce povolí a vy ji pak odklidíte s vynaložením mnohem menšího úsilí a možná i bez zlomeného nářadí a ztracených nervů.

S Gardenou do toho a půl je hotovo

Než si pořídíte pomocníka na odklízení sněhu, odolného proti mrazu a posypové soli, je dobré ujasnit si,  jak velkou plochu budete čistit. Na vyčištění chodníku postačí hrablo o šíři 40 cm. Pro velké plochy doporučujeme sáhnout po sněhové fréze nebo shrnovači sněhu. Důležitou roli hraje i materiál povrchu, který je potřeba čistit. Na rovnou plochu (beton či asfalt) se vyplatí použít hrablo s hliníkovou lištou, které zajistí velmi kvalitní dočištění. Na nerovný povrch (kostky, betonová  dlažba) je vhodnější použít nástroje, které jsou vůči takovým povrchům šetrnější, například hrablo s plastovou lištou. Pokud potřebujete zatočit s namrzlou ledovou vrstvou, pomůže vám kvalitní škrabka, která námrazu odstraní. Chodník pak jednoduše dočistíte běžnými nástroji.

Jak na to?

Uklízení sněhu může být pořádná fuška a pro netrénované jedince i velká fyzická zátěž. Používejte proto jen takové nástroje, které odpovídají vaší tělesné konstrukci, abyste co nejméně namáhali své tělo třeba nepřirozeným ohýbáním. Délka násady by měla odpovídat vaší tělesné výšce a výrobek byl měl být co nejlehčí. Prevencí proti případné bolesti svalů a zad je i správný postoj při práci: mírně se pokrčte v kolenou (ne v pase) a držte rovná záda. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si nabírejte vždy spíše menší množství sněhu a nesnažte se ho do větších vzdálenosti odhazovat, ale spíše odnášet.

Posypové materiály

V boji s kluzkými zasněženými povrchy můžete využít i některého z posypových materiálů. Nejpoužívanější z nich, posypová sůl, je poměrně  agresivní. Má dlouhodobý účinek na půdu a její použití může vést k poškození rostlin nacházejících se v blízkosti. Funguje navíc jen při teplotě do 9 stupňů pod nulou. Jako prevenci před uklouznutím tak můžete využít zdrsňujících posypových materiálů, jako je štěrk, písek, piliny a popel. Tyto posypy jsou v porovnání s posypovou solí šetrnější k životnímu prostředí a jsou poměrně účinné zejména ve chvíli, kdy na chodníku leží určitá vrstva sněhu. Musíte ale počítat s tím, že jakmile napadne nová vrstva sněhu, posyp pod ní zmizí a vy jej budete muset provést znovu.

 

Pomocníci od společnosti Gardena vám ušetří námahu i čas:

GARDENA shrnovač sněhu

Odhrnovač sněhu Gardena je díky své šířce 70 cm rychlým pomocníkem při odklízení sněhu zejména na větších plochách. Rukojeť, potažená příjemným izolačním materiálem, je teleskopická ve třech stupních (po cca 30 cm) a přizpůsobitelná tělesné výšce uživatele. Nášlapné plochy na zadním okraji shrnovače sněhu umožňují ještě snadnější pronikání do velkých hor sněhu s pomocí chodidla.

Doporučená cena je 2 430 Kč včetně DPH.

 

GARDENA univerzální lopata Terraline™

Univerzální lopatu Terraline™ díky její všestrannosti využijete po celý rok: při přenášení zeminy, písku, štěrku i sněhu. Zvednutý okraj lopaty tak  umožňuje pohodlnou přepravu jakéhokoliv sypkého materiálu. Pohodlné držení oběma rukama zajišťuje extra široké a ergonomicky tvarované madlo s prvky z měkčeného plastu. Lopata disponuje rukojetí ve tvaru kapky, díky čemuž se nástroj dobře drží a zabraňuje nežádoucímu sklouzávání. V zimě uživatel ocení i  izolační plastovou objímku ​​na rukojeti, která chrání před chladem a umožňuje příjemnou a neklouzavou manipulaci. Za povšimnutí stojí i kvalitní provedení, protože list lopaty je vyroben z masivní, kalené oceli s vysoce odolnou povrchovou úpravou. Celková délka lopaty je 135 cm. Vysoká kvalita znamená dlouhou životnost. To je důvod, proč Gardena nabízí 25letou záruku!

Doporučená cena je  990 Kč včetně DPH.

 

Zimní zařízení sady GARDENA combisystem

Gardena combisystem představuje ideální kombinaci nářadí a násady. Princip je jednoduchý – různé druhy nářadí se podle potřeby jednoduše a rychle připevní k jediné násadě a pevně dotáhnou. Práce je díky tomu pohodlnější i efektivnější, prověřená technologie zaručuje spolehlivou práci bez viklání. Gardena nabízí celou řadu násad, pro Gardena hrablo a Gardena škrabku se doporučuje používat combisystem Ergoline násadu z hliníku o délce 130 cm. Díky svému ergonomickému zakřivení umožňuje pracovat ve vzpřímeném postoji, takže šetří záda uživatele. Plastové opláštění rukojeti je protiskluzové a chrání proti chladu.

Doporučená cena je 490 Kč včetně DPH.

 

Gardena combisystem hrablo na sníh

Hrablo Gardena je lehké, má vysoké boční okraje zabraňující přepadávání sněhu. Díky hraně z ušlechtilé oceli je vhodné i k úklidu hladkých povrchů. Široké žebrování hrabla spolu s jemnou povrchovou strukturou současně zaručuje snadné sklouzávání sněhu. Pevný plast je navíc odolný vůči posypové soli a mrazu až do -40 °C. Hrablo je k dostání ve dvou šířkách, 40 a 50 cm.

Doporučená cena je 500 Kč včetně DPH (šíře hrabla 40 cm) nebo 580 Kč včetně DPH (šíře hrabla 50 cm).

 

Gardena combisystem škrabka na led

Při úklidu ledu či ztvrdlého udusaného sněhu si rychle oblíbíte škrabku Gardena. Využijete ji však ve všech ročních obdobích, nejen v zimě, můžete ji používat třeba na odstraňování zaschlých nečistot z chodníků. Škrabka je vybavena listem vyrobeným z pružinové oceli o  šířce 15 cm.

Doporučená prodejní cena škrabky na led Gardena combisystem je 330 Kč včetně DPH.

 

Gardena ruční sypač

Ruční sypač je ideálním pomocníkem v rychlém boji s nebezpečně kluzkou sněhovou pokrývkou. Díky jedinečnému dávkovacímu systému lze jednoduše rozptylovat zimní posypové materiály jako písek, sůl a drť, a to bez špinavých rukou! Stačí pootočit dávkovací disk na krytu a vybrat požadovaný otvor na sypání (v závislosti na zvoleném materiálu). Velký otočný knoflík lze snadno ovládat i v tlustých zimních rukavicích.

Doporučená prodejní cena ručního sypače Gardena je 240 Kč včetně DPH.

Barbora Čapková Husqvarna Marketing
Lucie Strnadová Media Relations and Event Director at Havas PR Prague s.r.o.