Nejčastější bolestí českých mileniálů je migréna, zatímco generace baby boomers trpí nejvíce na bolesti zad, ukázal průzkum

Středa, 2. května 2018 — Ať se nám to líbí nebo ne, bolest je neoddělitelnou součástí našeho života. Až 48 % příslušníků generace Y1 z průzkumu společnosti STEM/MARK2 uvedlo, že je nejméně jedenkrát měsíčně potrápí bolest hlavy či migréna, téměř každého druhého člena generace X3 pak, ve stejné frekvenci, sužuje bolest zad. I to je možným důvodem, proč 97 % Čechů alespoň někdy tlumí bolest pomocí léků. Detailnější výzkumné statistiky také odhalily, že ženy a muži vnímají bolest odlišně.

Ačkoliv až 97 % Čechů někdy tlumí bolest pomocí léků, často se zbytečně trápí a čekají, zda bolest sama neodezní, obvykle ne však déle než jeden den. Češi dle výzkumu užívají léky nejčastěji na bolest hlavy a zubů. Za nejhorší bolest označili bolest při porodu dítěte, naopak za nejsnáze snesitelnou považují bolest při ukopnutí palce.

Až 60 % Čechů očekává od léku na bolest šetrnost k trávicímu systému. Současný výběr léčiv na trhu je široký, proto se při koupi bez lékařského předpisu doporučuje řídit především složením. „Stejná účinná látka se může prodávat pod mnoha názvy. Například léky na bolest s obsahem ibuprofenu zabírají snadno a jejich účinek nastupuje velmi rychle, obvykle do 30 minut,“ dodává MUDr. Igor Karen, praktický lékař z Benátek nad Jizerou. Právě rychlý nástup účinku proti bolesti považuje až 85 % Čechů za hlavní kritérium při výběru léků na bolest.

Generace Y versus generace X

Na rozdíl od mileniálů považuje více než polovina generace X (až 54 % z nich) prášky na bolest za potřebný prostředek k úlevě od bolesti. Nejčastější bolestí generace X je bolest zad – uvedl to každý třetí z nich, i přesto se až 43 % snaží tuto bolest překonat bez léků. Generaci Y sužuje bolest hlavy či migréna, několikrát do měsíce potrápí až 27 % z nich. „Špatně nasvícené displeje mobilních telefonů, tabletů či laptopů a častá práce s počítačem – to vše může být příčinou bolesti hlavy. Když k tomu připočteme, že generace Y je zvyklá trávit na těchto zařízeních i svůj volný čas, nelze se divit, že trpí právě těmito druhy bolesti,“ vysvětluje MUDr. Ing. Svojmil Petránek, CSc., MBA, primář neurologického oddělení z Nemocnice Na Bulovce. Zajímavé výsledky vyšly i v souvislosti s bolestí hlavy po alkoholu, kdy převážná většina baby boomers (78 % generace X) a mileniálů (63 % generace Y) shodně uvedla, že jí trpí zřídkakdy nebo vůbec.

Ženy versus muži

Bolest a její vnímání obecně ovlivňuje dědičná dispozice, výchova, osobní nastavení, příslušnost k etniku a kultuře, ale i příslušnost k pohlaví. Výsledky průzkumu STEM/MARK jasně dokazují, že něžné pohlaví je vůči bolesti senzitivnější. Ženy (26 %) vydrží častěji čekat jen hodinu, než sáhnou po léku na bolest, kdežto u každého pátého muže musí bolest mnohdy přetrvávat minimálně den. „Ve většině případů se bolest léčí daleko lépe na jejím počátku nežli později v plně rozvinuté míře. Proto by lidé ve svých výbavách na letní dovolenou neměli podceňovat správný výběr léků pro nečekané události, jakými mohou být například natažené svaly, migréna, bolesti zad nebo poškození měkkých tkání – typicky podvrtnutí či pohmoždění. Samozřejmě by užívání léků na bolest mělo být přiměřené, ale je absolutně zbytečné, aby se lidé nechali sužovat bolestí a kazili si tak vytoužené chvilky odpočinku,“ podotýká doktor Karen. Právě nejčastější bolest je také tím, v čem se muži a ženy liší. Zatímco muži několikrát měsíčně trpí bolestí zad (až 21 % z nich), každou třetí ženu sužuje bolest hlavy či migréna.

Bolest na dovolené

Blíží se čas letních prázdnin a dlouhých výprav za poznáním. Na jednu stranu nám cestování umožňuje rozšiřování obzorů, na druhou stranu skýtá i spoustu možností pro akutní bolest. Mezi nejčastější zdravotní potíže cestovatelů se řadí bolest hlavy v letadle. „Změny tlaku, turbulence, přechod do jiných časových pásem, to vše dovede s lidským organismem každého jedince pořádně zamávat. Především osoby, které mají sklony k bolestem hlavy různého typu i za jiných okolností, by měly dodržovat tři následující pravidla: stálý přísun tekutin, avšak žádný alkohol, pohyb v letadle dle možností – alespoň jedenkrát do hodiny se postavit a protáhnout ruce a nohy, mít při sobě pomoc ve formě léku na bolest,“ vypočítává neurolog Petránek. Několikahodinové sezení v autě a stísněné podmínky bývají zase příčinou úporné bolesti zad, kolen či kloubů. „Dlouhodobé sezení má řadu negativních vlivů na klouby, svaly a krevní oběh. Bezpochyby nejvíce ale trpí páteř, jelikož není stavěna pro delší strnulý stav. Nejčastějším důvodem bolesti zad v automobilu bývá také špatné držení těla. Pomoci může správně nastavené sedadlo. Při déle trvajícím řízení přesuňte ruce ze standardní pozice 10 a 2 na 8 a 4 „hodiny“. Tím se sníží svalové napětí a ruce i záda si odpočinou,“ uzavírá téma svým doporučením revmatolog MUDr. Milan Petržela z Olomouckého kraje.

 

Generace Y, tzv. mileniálové, věkové vymezení: 19–38 let dle oxfordského významového slovníku, zdroj: https://en.oxforddictionaries.com/definition/generation_y

2 STEM/MARK ve spolupráci s MYLAN, výzkum Češi a bolest, listopad 2017

3 Generace X, tzv. baby boomers, věkové vymezení: 39–58 let dle oxfordského významového slovníku, zdroj:

https://en.oxforddictionaries.com/definition/generation_x

 

O společnosti Mylan

Ve společnosti Mylan jsme odhodláni stanovovat nové standardy v oblasti zdravotní péče. Po celém světě spolupracujeme, abychom zajistili 7 miliardám lidí přístup ke kvalitním lékům: inovujeme, abychom naplnili neuspokojené potřeby; pěstujeme si zvyk poskytovat spolehlivé a prvotřídní služby; neděláme to, co je jednoduché, ale to, co je správné; jdeme globálním příkladem, abychom mohli ovlivnit budoucnost. Nabízíme rostoucí portfolio více než 7 500 výrobků prodávaných na celém světě, včetně antiretrovirových terapií, na kterých je celosvětově závislé více než 40% lidí léčených na HIV / AIDS. Naše výrobky se uvádějí na trh ve více než 165 zemích. Jsme jedním z největších světových výrobců aktivních farmaceutických složek. Každý jednotlivec, který je součástí naší přibližně 35 000 - členné pracovní síly, se věnuje vytváření lepšího zdraví pro lepší svět. Více se dozvíte na stránkách Mylan.com a Mylancz.cz.

V České republice pomáhají naše léky více než 40 let. Náš tým se zde skládá z přibližně 150 zaměstnanců a na trh uvádíme více než 140 značkových, generických, OTC léků a doplňků stravy v různých terapeutických oblastech. Zajišťume tak přístup k vysoce kvalitním lékům 10,5 milionům lidí žijícím v zemi.

Markéta Hrabánková PR Manager at Havas PR Prague s.r.o.