Kmín. České koření, které oceníte zvláště na podzim

Pátek, 26. října 2018 — Podzimní počasí jde ruku v ruce i se změnou jídelníčku. Od lehkých jídel přecházíme opět k pokrmům vydatnějším, které nás v sychravých dnech zahřejí a dodají nám potřebnou energii. A když se řekne podzimní menu, málokdo si jej dovede představit bez tradičních jídel, k nimž patří pečená svatomartinská husa či vydatná bramboračka. 

Takové kulinářské požitky se však neobejdou bez zdánlivě obyčejného koření – kmínu. Drobná hnědá zrnka, jež obsahují vonné silice, dodají pokrmům charakteristickou kořenitou vůni i chuť. U nás má navíc dlouholetou tradici.

Původně planě rostoucí dnes pěstovaná dvouletá rostlina pochází se Středního Východu. U nás se pěstuje už více než 160 let, roste na loukách, polích i okrajích cest. Naši předci rostlinu řezali, vázali do kytic a opatrně sušili. Tradiční pěstitelství kmínu však pokračuje dodnes. Dokonce jsme označováni za kmínovou velmoci. Koření je tak kvalitní, že se dočkalo ochranné známky Český kmín.

Také v současnosti má toto koření stále široké využití. Jeho dozrálá aromatická a olejnatá semena používáme při pečení některých druhů chleba, do masitých pokrmů, uzenin, sýrů, polévek, omáček nebo pomazánek. Bez kmínu by se neobešlo vaření brambor, nakládání zelí nebo výroba likérů, například kmínky. Kmín je také nezbytnou součástí různých směsí při přípravě pokrmů. V některých zemích se používají i čerstvé mladé kmínové lístky a koření se jimi bylinkové polévky, saláty, dávají se do bylinkových omáček, pomazánek z tvarohu a pod dušená masa.

Kmín je všeobecně znám také pro své široké digestivní účinky. Silice totiž podporují vylučování trávicích šťáv, působí na zklidnění zažívacího traktu a proti nadýmání.  

Kvalitní český kmín nabízí společnost Vitana ve čtyřech variantách: kmín drcený, kmín mletý, kmín celý a MAXI kmín celý.