Continental v Brandýse: automatizace dělá práci dostupnější i lidem bez technického vzdělání

úterý, 7. srpna 2018 — Výrobní firmy intenzivně zavádí automatizaci a díky tomu je řada zaměstnaneckých pozic dostupnějších i pro lidi, kteří nemají technické vzdělání. Příkladem je závod Continental v Brandýse nad Labem, kde nyní chtějí obsadit dvacet míst v automatizovaném skladu. Uchazečům o administrativní pozice zde stačí maturita nebo výuční list a základy práce s počítačem.

Je to podobné jako se spotřební elektronikou – co bylo před pár lety pro uživatele složité, zvládne dnes prakticky každý. Také moderní systémy ve výrobních a skladových halách jsou na obsluhu stále jednodušší. Loni otevřený sklad v brandýském Continentalu funguje na principu skenování čárových kódů, kdy informace putují vzduchem, a díky tomu je schopen zvládnout 14 – 15 tisíc operací denně. Operátorům vysokozdvižných vozíků se data zobrazují na displejích a vozíky naviguje automatický naváděcí systém.

„To může na někoho působit jako prostředí, ve kterém se bez technického vzdělání neuplatní. Přitom pro administrativního pracovníka je použití skladového softwaru jednoduchá záležitost. Nejdůležitější je znát základy práce s počítačem a nebát se ho, zbytek je otázkou zaškolení,“ říká Lenka Čížková, personální ředitelka Continentalu v Brandýse nad Labem.

Výrobce elektroniky a součástek pro automobily také v posledních měsících zavádí do výroby tzv. coboty, tedy roboty spolupracující s člověkem. Jejich úkolem je ulehčit operátorům od některých pohybů, které jsou ergonomicky náročné nebo monotónní. Nasazení cobotů na výrobní linku se už bez technicky vzdělaných pracovníků neobejde, ovšem žádné speciální vzdělání nevyžaduje. „Pohyby těchto spolupracujících robotů se dají celkem snadno naprogramovat na touch panelu. Díky tomu je jejich obsluha dostupná širšímu spektru techniků a inženýrů, i když neovládají žádný programovací jazyk,“ vysvětluje Lenka Čížková.

Brandýský Continental produkuje autorádia, multimediální systémy, palubní přístroje a další elektroniku pro značky jako VW, Škoda, BMW, Fiat, Toyota či Volvo. Ve své výrobě tedy používá spoustu špičkových technologií. „Zejména starší generace mohou mít vůči takové práci předsudky a strach, že ji nezvládnou. Pravdou ale je, že dnešní technologie zpřístupňují práci lidem různorodého vzdělání i věku,“ uzavírá personální ředitelka Continentalu.

Continental Automotive Czech Republic je součástí skupiny Continental, nabízí tedy práci ve stabilní mezinárodní společnosti s možností dalšího profesního rozvoje, nadstandardní platy a benefity a práci s nejmodernější technikou v čistém prostředí elektronické výroby. V závodě v Brandýse nad Labem v současné době pracuje více než 2 900 zaměstnanců.