Continental bude v Česku vyrábět jednotku, která propojuje auto se světem a zachraňuje životy

Závod společnosti Continental v Brandýse nad Labem získal prestižní zakázku od automobilek Nissan a Renault. Od ledna bude pro evropský trh vyrábět telekomunikační jednotku, která propojí řídící jednotky vozu s externím prostředím. Mimo jiné bude mít funkci eCall, tedy automatické přivolání pomoci v případě havárie vozidla. eCall je od letošního roku povinnou součástí nových vozů a v Evropě může zachránit tisíce lidských životů.

Telekomunikační jednotka bude sloužit v různých modelech napříč portfoliem Nissanu a Renaultu, najdete ji například ve vozech Nissan Juke, Nissan Titan, Nissan Rogue, Nissan Sentra či Nissan Fuga. Výroba v Brandýse potrvá do roku 2023 a celkem zde vyprodukují přes pět milionů těchto jednotek.

Vedle eCall má řadu dalších funkcí: možnost sledování vozu pomocí GPS (zejména při krádeži), hands-free telefonování, umí stahovat data o provozu a počasí na cestě a zobrazit je řidiči na displeji nebo umožňuje komunikaci servisního centra s řidičem. V některých verzích dokáže systém také komunikovat s mobilní aplikací – např. na dálku zamknout, pustit klimatizaci či vypnout světla. Funguje také jako tzv. černá skříňka, jelikož ukládá informace o posledních několika sekundách pohybu vozu před nehodou.

Systém eCall je zjednodušeně mobilní telefon, který v případě problémů zavolá na linku 112 a zároveň sdělí GPS polohu. Způsoby aktivace jsou dva: buď posádka vozu stiskne SOS tlačítko na palubní desce, nebo systém sám vyhodnotí havárii na základě aktivace airbagů a nárazových senzorů a kontaktuje tísňovou linku automaticky.

Ve zprávě pro záchranáře se přenáší i čas incidentu a směr pohybu auta, takže je možné určit třeba i to, v jakém směru dálnice jelo. Záchranáři dostanou rovněž informace o počtu zapnutých bezpečnostních pásů (pravděpodobně bude odpovídat počtu pasažérů) a VIN kódu vozidla, díky němuž budou znát typ vozu, u kterého budou zasahovat.

Dispečink získá data za několik sekund od incidentu. Výrazně se tím zrychlí hlášení nehody, což pomůže zejména při haváriích na odlehlých komunikacích nebo v nočních hodinách. V roce 2017 si nehody v EU vyžádaly 25 300 obětí a nový systém by měl snížit tento počet asi o 10 %. Telekomunikační jednotka se systémem eCall by tedy měla v Evropě zachránit tisíce životů ročně.

Continental v Brandýse nad Labem patří mezi tradiční dodavatele automobilek. Vyrábí interiérovou elektroniku (autorádia, multimediální systémy a jejich přední displeje, palubní přístroje, ovládací panely klimatizací) či řídící jednotky palivových systémů. S jeho produkty se můžete setkat ve značkách jako VW, Škoda, BMW, Fiat, Toyota, Volvo a řadě dalších. V závodě v současné době pracuje více než 2 900 zaměstnanců.

O společnosti Continental

Německá společnost Continental byla založena v roce 1871 a ve svém tehdejším výrobním závodě v Hanoveru vyráběla produkty z pryže, pogumované látky a gumové pláště pro kola kočárů a jízdních kol. Gumárenská výroba pro automobilový a později i těžký průmysl na dlouhou dobu vévodila výrobkovému portfoliu společnosti. Změna nastala až v 90. letech 20. století, kdy Continental rozšířil svou obchodní strategii a díky několika akvizicím se postupně stal komplexním dodavatelem pro automobilový průmysl. V současné době patří Continental se svými více než 243 000 zaměstnanci v 60 zemích světa mezi pět největších dodavatelů světových automobilek.

Continental v České republice

Dokladem přechodu od pryžových výrobků ke komplexním dodávkám pro automobilový průmysl je i výrobkové portfolio závodů Continental v České republice. Výrobu pneumatik najdete pouze v Otrokovicích, v ostatních 7 závodech patřících do skupin Continental Automotive a Contitech je produkce velmi různorodá. Adršpach se specializuje na ostřikovací systémy, v Brandýse nad Labem a ve Frenštátě pod Radhoštěm se vyrábí elektronika. Specialitou Jičína jsou brzdové systémy, Trutnov dodává vysokotlaká čerpadla a aktuátory. Závod Contitech v Ostravě vyrábí hadice pro automobilový průmysl, pobočka v Horšovském Týně se specializuje na formy a kontejnery pro výrobu pneumatik a elektrické termonože pro zpracování umělých hmot a gumy.

Continental má v ČR několik R&D týmů a vývojových center. Většina z nich sídlí ve stejných lokalitách jako výrobní závody, jedinou výjimkou je vývojové centrum pro senzory působící v Ostravě. Geografická působnost českých vývojářů je však mnohem širší – podílejí se na mezinárodních projektech a jimi navržené výrobky se poté vyrábějí v závodech Continental po celém světě.

Continental v Brandýse nad Labem

Kořeny brandýského závodu Continental sahají až ke státnímu podniku PAL Kbely. V roce 1998 se vývoj a výroba z původních pražských prostor přesunuly do nově postavené budovy v Brandýse nad Labem. Po velkém požáru v roce 2001 byly výrobní haly dále rozšířeny, i přesto však po několika letech přestala kapacita ploch dostačovat a bylo rozhodnuto o výstavbě druhého brandýského areálu. Ten byl slavnostně otevřen v srpnu 2008.

 

O společnosti Havas Prague

Kontakt

Letenské sady 1500 170 00 Praha 7 Czech Republic

+420 220 397 600

[email protected]

www.havas.cz