85 procent Čechů se snaží jíst zdravěji

85 procent Čechů se snaží jíst zdravěji

Pátek, 26. října 2018 — Menší množství jídla několikrát za den, zdravější potraviny a pohyb na čerstvém vzduchu. To vše patří ke zdravému životnímu stylu. A tomu stále více přicházejí na chuť i Češi. Podle průzkumu se 85 procent lidí snaží jíst zdravěji a 34 procent lidí se snaží jíst pravidelně v malých porcích. [1]

 

Ačkoliv čerstvé ovoce a zelenina plná vitamínů a antioxidantů je v našich zeměpisných podmínkách nejdostupnější zejména v létě, ani po návratu z dovolené nemusí být lidé o pořádnou dávku vitaminů ochuzeni. Řešením mohou být takzvaná superfoods, tedy potraviny s vysokým obsahem vitaminů a minerálních látek. Zdraví jsou mimořádně prospěšné tím, že přispívají k pohodě tělesné i duševní.

Podle odborníků se mezi nutriční bomby řadí například quinoa, jinak merlík chilský. Tato rostlina pocházející z Latinské Ameriky je oblíbená zejména u celiaků, jde totiž o přirozeně bezlepkovou obilovinu s oříškovou chutí. Ceněná je také pro vysoký obsah bílkovin, které podporují růst svalové hmoty a regeneraci tkání. Quinoa je zároveň bohatá na nerozpustnou vlákninu, jež zvyšuje pohyblivost střev, čímž podporuje vstřebávání výživných látek a zrychluje spalování tuků.

Na proteiny a vlákninu je bohatá také červená čočka, která nejenže rychle zasytí, ale je i lehce stravitelná. Navíc obsahuje vitamíny A, B, C, E, kyselinu listovou, minerály železo, mangan, selen, zinek a fosfor. Červená čočka tak pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, působí proti zácpě, střevním potížím a zvyšuje výkonnost. Vhodná je také pro ty, kteří trpí depresemi a jsou vystaveni stresu.

K dalším superpotravinám patří kurkuma. Toto žluté koření z jižní Asie je využíváno kvůli svým protizánětlivým účinkům zejména v indické a thajské kuchyni.

Chvátáte a nemáte čas vařit? Vitana nově nabízí šest nutričně bohatých instantních pokrmů z quinoi, červené čočky a kurkumy. Vybrat si můžete ze tří polévek a tří jednoporcových jídel v kelímku, které jsou skvělou variantou svačiny, lehkého oběda či večeře. Výborná chuť a receptura bez přidaného glutamátu a palmového oleje je již vitanskou samozřejmostí!

[1] Výzkum „Life Style“, KANTAR AISA, 2016